导航菜单
首页 >  DSAT  > dSAT, czyli system detekcji Stanów Awaryjnych Taboru

dSAT, czyli system detekcji Stanów Awaryjnych Taboru

dSAT, czyli system detekcji Stanów Awaryjnych Taboru

Nie od dziś wiadomo, że odbudowa oraz modernizacja wielu linii kolejowych w Polsce idzie w parze z podnoszeniem bezpieczeństwa i komfortu pasażerów oraz towarów. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Jednym z ważniejszych elementów systemu kolejowego jest dSAT, czyli system detekcji Stanów Awaryjnych Taboru. Jak możecie się słusznie domyślać, to właśnie na nim skupimy uwagę w dzisiejszym artykule.

Do czego służy system detekcji Stanów Awaryjnych Taboru?

Głównym celem dSAT (tzn. system detekcji Stanów Awaryjnych Taboru) jest kontrola oraz wykrycie nieprawidłowości w poruszającym się pociągu i to na wcześniejszym etapie. Wykorzystanie systemów tego typu, zdecydowanie minimalizuje ryzyko wystąpienia niewykrytych awarii, których konsekwencje mogłyby być poważne.

Jak działają urządzenia dSAT?

Dobre pytanie. Urządzenia dSAT diagnozują stan kół i to bez konieczności zatrzymania składu. Zwykle dzieli się je na trzy zespoły:

zespół torowy składający się z czujników podczerwieni i czujników światłowodowych – ich zadaniem jest badanie temperatury łożysk i elementów hamulców, a także nacisku pojazdu na szyny. Jak to wygląda w praktyce? A no, gdy pociąg przejeżdża nad czujnikami umieszczonymi w torze, zespół torowy wykonuje kontrolę wagonów i lokomotyw. Aby tego było mało, urządzenie wykrywa również deformacje kół taboru w postaci płaskich miejsc,zespół bazowy – otrzymuje i analizuje informacje z od zespołu torowego. Najczęściej znajduje się w specjalnym kontenerze obok toru, w którym zainstalowany jest komputer odpowiedzialny za przetwarzanie odczytanych danych. Zmierzone wartości są porównywane z wartościami dopuszczalnymi, a następnie wyniki analizy są wysyłane do zespołu terminalowego,zespół terminalowy – znajduje się na najbliższym posterunku ruchu. Do niego trafiają wszystkie dane, które zostały odczytane z zespołu bazowego. Niezależnie od tego, czy system wykrył nieprawidłowości czy też nie, każdy pomiar jest zapisywany w bazie danych, a gdy w pociągu zostały wykryte nieprawidłowości, obsługa terminala dodatkowo musi odnotować ten fakt w elektronicznym rejestrze stanów awaryjnych taboru.Stan „ostrzegawczy” lub „alarmowy” – co dalej?

W przypadku stwierdzenia stanu „ostrzegawczego”, informacja trafia do właściciela taboru, który szczegółowo ocenia wagon lub lokomotywę. Z kolei stan „alarmowy” oznacza natychmiastowe zatrzymanie składu (np. z uszkodzonym wagonem). Pojazd jest wyłączany, by nie zagrażać bezpieczeństwu i nie powodować opóźnień innych pociągów. Wszystkie urządzenia współpracują z centralnym systemem informatycznym, co pozwala na śledzenie i analizowanie taboru na całej sieci kolejowej, a także umożliwia współpracę z przewoźnikami odpowiedzialnymi za stan taboru.

Warto podkreślić, że w Polsce wykorzystywane są urządzenia różnych producentów (m.in. urządzenia typu ASDEK produkcji firmy Voestalpine), w ramach systemu dSAT.

相关推荐: